وب سایت رسمی شهرداری منطقه ۲۲ تهران

11/15/2019 - جمعه 24 آبان 1398

جایگاه سند آسیب شناسی مدیریت بحران چاپ 25 آبان 96 در روزنامه همشهری
ایجاد شده توسط : shekari-so در 11/18/2017 11:13:51 ق.ظ

خوشبختانه سند آسیب‌شناسی مدیریت بحران كلانشهرها با رویكرد تاب‌آوری شهری و با تاكید بر مقاوم‌سازی زیرساخت‌ها و تاسیسات شهری و ساختمان‌ها در برابر حوادث و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های اجرائی مسئول در امر مدیریت بحران در سطح محل و شهر به تصویب دولت رسید.در این سند به موضوع شهر تاب آور و شهری با مولفه های دوام ،سازگاری،آمادگی و پایداری اشاره شد.

 


تدوین برنامه عملیاتی ایجاد اتاق مدیریت بحران و فرماندهی حادثه در شهرها، اصلاح شرح خدمات طرح های توسعه شهری با رویكرد خطرپذیری و مدیریت بحران، تدوین شناسنامه مراكز حیاتی و حساس شهری، سازماندهی مشاركت شهروندان درامور ایمنی و مدیریت بحران شهری با تشكیل نیروهای داوطلب و واكنش اضطراری در قالب سلسله مراتب شهری از جمله مواردی است كه در سند آسیب شناسی مدیریت بحران در كلانشهرهای كشور مطرح شده است.

تدوین برنامه و ایجاد پایگاه های چند منظوره پشتیبانی مدیریت بحران در شهرها،بهره گیری چند منظوره از فضاهای شهری و لحاظ موارد مرتبط با مدیریت بحران در طرح های موضوعی و موضعی شهرسازی و تامین و ایجاد زیرساخت های لازم جهت راه اندازی سیستم های هشدار، هشدار سریع، پیش بینی، پیش آگاهی و ارزیابی خسارت در كلان شهرها را از دیگر مصوبات در این سند است.
تهیه طرح جامع اسكان اضطراری و اسكان موقت كلان شهرها با رویكرد به مخاطرات محتمل به ویژه زلزله و سیل، گنجاندن مباحث كاهش خطرپذیری در فرایند تهیه طرح های ساماندهی سكونتگاه های غیر رسمی در حریم كلان شهرها و تدوین و اجرای برنامه جامع پاسخ سریع حین زلزله و سیل نیز از جمله بندهایی است كه در سند آسیب شناسی مدیریت بحران كلان شهرهای كشور مطرح شده است.
باید به این نكته اشاره كرد كه متاسفانه در بخش هایی از شهرها هم فرسودگی سازه و هم فرسودگی تاسیسات وجود دارد كه قاعدتا این نوع ساختمان ها مستعد خطر هستند كه باید موارد ایمن سازی و مقاوم سازی در خصوص این ساختمان ها انجام شود. خصوصا ساختمان های بزرگ و عمومی مثل ساختمان های دولتی و اماكن و پاساژها . همچنین برج های ساختمانی كه بخش قابل توجهی از جامعه در آنها زندگی می كنند. مطلب دیگری كه در این میان وجود دارد بحث مسكنهای مهری است كه در سال های گذشته ساخته و به مردم تحویل داده شد. متاسفانه در ساخت مسكن مهر، شتاب زدگی اتفاق افتاد كه نتیجه آن را در زلزله اخیر در شهر های كرمانشاه مشاهده كردیم و بعد از آن نیز قرار بر این شد پیمانكاران آن به قوه قضاییه معرفی گردند، ولی چه حاصل خواهد شد؟ ایا هموطنانی كه در اثر این اهمال كاری از دنیا رفته اند، زنده خواهند شد؟تكلیف دیگر ساختمان های نایمن مسكن مهر در شهرهای دیگر چه خواهد شد؟ باید ساختمان های مخاطره آمیز شناسایی و ایمن سازی آنها در دستور كار قرار گیرد.
در وهله اول ریزش ساختمان‌ها یكی از علت های اصلی مرگ و میر و صدمات جانی در زلزله محسوب می‌شود. بنابراین یكی از اصلی‌ترین اولویت‌های راهبردی در امر ساخت و ساز باید كاهش آسیب‌پذیری ساختمان‌ها در برابر مخاطرات باشد و این كار از طریق تدوین و اجرای قوانین مناسب برای ساختمان‌سازی، اصلاح قوانین گذشته و ممنوع شدن ساخت ساختمان‌سازي‌های ناامن انجام می‌شود. خسارات غیرساختاری داخل و اطراف ساختمان دومین علت مهم صدمات محسوب می‌شود. اگرچه ساختمان‌ها را نمی‌توان به مقدار كافی در برابر زلزله ایمن ساخت، اما می‌توان رفتارهای ساكنان آن‌ها را به شكلی اصلاح كرد كه خطرات ضربه دیدن و یا زیر آوار ماندن را در زمان وقوع یك حادثه كاهش داد.

از آن‌جا كه زلزله تلفات عظیمی را در پی دارد، بیش‌ترین تمركز باید بر روی اقدامات موثر برای كاهش تلفات جانی قرار گیرد. در این زمینه، «تاب­ آوری» باید از طریق تلاش‌های جمعی ایجاد و پشتیبانی شود چرا كه همه اعضای جامعه در این مسئله ذی‌نفع هستند و همگی باید در ایمن نمودن شرایط سهیم باشند. كاهش ریسك­ های سازه­ای و غیر سازه پیش از وقوع یك زلزله عظیم، افزایش مقاومت ساختمان ها از جمله پیش نیازهای یك شهر به حساب می اید.
هر چند كه هیچ سازه ای نمی تواند به طور كامل در برابر زلزله ایمن باشد اما هدف ساخت و ساز مقاوم در برابر زلزله ایجاد سازه هایی است كه در برخورد با زمین لرزه ثبات بیشتری داشته باشد، در نتیجه میزان مرگ و میر با جلوگیری از فروریختن ساختمان به حداقل خواهد رسید.
با توجه به اینكه تهران را سه گسل اصلی محصوركرده است ، اگر هر كدام از این گسل ها فعال شود ، تهران شرایط خاصی را خواهد داشت. در بافت شهر تهران ، اگر زلزله ای با درجه بالا اتفاق بیافتد ، تهران فلج خواهد شد . موضوع این نیست كه خانه من خراب شود یا خیر ؟من زنده بمانم یا نه ؟ تمام كسانی كه زنده می مانند ، برای ادامه زندگی خود مشكل خواهند داشت.
پس شهر تهران در مقابل زلزه چند ریشتری هم بی دفاع است ، باید تا دیر نشده یك فكر اساسی كرد ... با وجود سه گسل اصلی شمال، شرق و گسل ری در جنوب كمتر قسمتی را می‌توان یافت كه در فاصله‌ای مناسب از سه گسل فوق واقع شده باشد.


علی نوذرپور
شهردار منطقه ۲۲
رئیس جامعه مهندسان شهرساز كشور

print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

Text/HTML

Text/HTML