وب سایت رسمی شهرداری منطقه ۲۲ تهران

12/07/2019 - شنبه 16 آذر 1398

یادداشت مریم برومند، دبیر کمیسیون طراحی شهری منطقه ۲۲ ؛

مروری بر انگیزه ها و دستاوردهای "چهارمین همایش و نمایشگاه ساختمان پایدار؛ مصرف بهینه انرژی"

تاریخ خبر : 1398/9/11 بازدید : 31 بار دسته بندی ها : اخبار منطقه 22, اخبار ویژه, معاونت شهرسازی
مروری بر انگیزه ها و دستاوردهای چهارمین همایش و نمایشگاه ساختمان پایدار؛ مصرف بهینه انرژی
چهارمین همایش و نمایشگاه ساختمان پایدار؛ مصرف بهینه انرژی در تاریخ 6-4 آذر ماه سال جاری در محل نمایشگاه های تخصصی شهرداری تهران، بوستان گفتگو برگزار شد.

امروزه بهینه سازی مصرف انرژی یک پیشنهاد نبوده بلکه یک الزام است؛ الزامی که به ویژه در نتیجه طرح نظریه توسعه پایدار از مدت ها پیش مطرح بوده و متاسفانه در کشور توجه کافی به آن صورت نگرفته است. دستیابی به منابع خداداد انرژی فسیلی و تلاش ناکافی جهت بهره برداری از انرژی پاک و تجدیدپذیر موجب شده که از یک سو شهرها با آلودگی محیطی مواجه بوده و از سوی دیگر اتلاف انرژی قابل توجه در در ساختمان ها هزینه های گزافی را در اقتصاد کلان و حتی خرد شهری اعم از سطح مدیریتی و یا سطح اقتصاد خانوار موجب گردد. 

نیاز به اصلاح نگرش در مصرف انرژی و آب به ویژه با توجه به بحران های موجود و پیش بینی شده، نیاز به تعریف مشوق ها و بسته های حمایتی شهرداری و مجموعه های مرتبط با موضوع انرژی قابل ارائه به بخش خصوصی و دولتی، معرفی الگوهای مطلوب ساختمان با تاکید بر مصرف کمتر انرژی، تعیین رده مصرف انرژی ساختمان ها در پروانه ساختمانی و گواهی پایان کار نیز از دیگر مواردی است که ضرورت و اهمیت موضوع را یادآور می شود.
نگاهی به تجربه های موفق جهانی و داخلی در زمینه پایدار سازی منابع انرژی گواه آن است که علاوه بر تدوین و اجرای دقیق ضوابطی چون مبحث 19 مقررات ملی ساختمان می باید به شیوه ای هدفمند و برنامه ریزی شده شهروندان، مهندسان، تولیدکنندگان و مدیریت شهری را با لزوم و منافع بهینه سازی مصرف انرژی آشنا کرد. لازم به اشاره است که در حال حاضر رعایت مفاد مبحث 19 با تاکید بر محاسبه و اجرای عایق کاری حرارتی پوسته خارجی، سیستم های تاسیسات گرمایی، سرمایی، تهویه، تهویه مطبوع، تامین آب گرم مصرفی و الزامات طراحی سیستم روشنایی در ساختمان ها جهت اخذ گواهی پایان کار ساختمانی ضرورت دارد. بدین ترتیب، سازنده ساختمان، مسئولیت صحت انجام کلیه عملیات اجرایی ساختمان را برعهده داشته و در اجرای این عملیات باید مقررات ملی ساختمان، ضوابط و مقررات شهرسازی، محتوای پروانه ساختمانی و نقشه های مصوب مرجع صدور پروانه را رعایت نماید. مهندسان ناظر مکلف اند بر عمیلات اجرایی ساختمانی که تحت نظارت آنها احداث می گردد، از لحاظ انطباق ساختمان با مشخصات مندرج در پروانه، نقشه ها و محاسبات فنی ضمیمه آن نظارت کرده و در پایان  کار مطابقت عملیات اجرایی ساختمان با مدارک یاد شده را گواهی نمایند. همچنین واحد نظارت فنی معاونت معماری و شهرسازی در زمان صدور هر گونه گواهی ساختمانی گزارش‌ مهندس ناظر در خصوص رعایت مبحث 19 مجموعه مقررات ملی ساختمان را به منظور نهادینه شدن مبحث مذکور کنترل می‌نماید. در ضمن نواحی نسبت به کنترل مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در مراحل پوشش سقف، سفت کاری و نازک کاری اقدام نموده و مستندسازی می‌نماید. مطابق با قانون، برای ساختمان هایی که مقررات ملی ساختمان و از جمله مبحث 19 رعایت نشده باشد، تا زمان رفع نقص گواهی پایان کار توسط شهرداری ها صادر نخواهد شد.
بدین ترتیب در نتیجه رعایت ضوابط و مقررات یاد شده، افزایش عمر مفید ساختمان و حفظ سرمایه-های ملی، کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری، تضمین کیفیت ساخت و ساز و افزایش ایمنی ساختمان، در مجموع امر افزایش رضایت مندی شهروندان، مهندسان، تولیدکنندگان و مدیریت شهری را به دنبال خواهد داشت.
در این راستا ارزش بخشی به نمونه های پیشرو در بهینه سازی مصرف انرژی که تاثیری قابل ملاحظه در پایداری توسعه شهری دارد، از جمله اقداماتی است که می توان علاوه بر ایجاد انگیزه در سازندگان و تولیدکنندگان پیشگام، الگویی برای دیگر گروه های فعال در ساخت و ساز شهری باشد. چهارمین همایش و نمایشگاه ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی که پیش از این سه دوره از آن نیز به همت دبیرخانه برچسب انرژی ساختمان برگزار شده و در سال جاری با حمایت شهردار محترم تهران جناب آقای دکتر حناچی و معاون محترم شهرسازی و معماری ایشان، جناب آقای مهندس گلپایگانی برگزار گردید، خود تلاش قابل تقدیری است که می تواند بیش از پیش بر لزوم توجه ویژه به پایداری مصرف انرژی صحه گذارد.
با این وجود سه نقد جدی در برگزاری همایش و نمایشگاه یاد شده قابل توجه است:
• تضعیف نقش همایش در برابر نقش نمایشگاه: اگرچه پنل ها و کارگاه های آموزشی در حاشیه نمایشگاه برنامه ریزی شده بودند، اما به نظر می رسد موضوع تازه و راهگشایی مطرح نشده است.
• نبود محتوای کافی، لازم و به روز با تاکید بر شناسنامه ساختمان و برچسب انرژی: با توجه به تاکیدات انجام شده بر موضوع، در عمل پیشنهاد اجرایی در این خصوص صورت نگرفته و پیشرفت قابل توجه ملاحظه نگردید.
• هم ردیف بودن جایگاه مناطق شهرداری تهران، سازندگان و تولیدکنندگان: به نظر می رسد جایگاه این سه می باید متفاوت از دیگری تعریف شود؛ نقش شهرداری ها در تحقق پایداری شهری از جمله شکل گیری ساختمان های پایدار، نقشی نظارتی و هدایت گر است. در شرایطی که هدف سازندگان و تولیدکنندگان، بیشتر معطوف به ابعاد تجاری است. نگاهی بر غرفه های مناطق بیانگر آن است که از یک سو برداشت واحدی از ساختمان پایدار وجود نداشته – از جمله آنکه در مواردی مناطق به ارائه طرح های برتر نما به عنوان نمود ساختمان پایدار مبادرت کرده- و از سوی دیگر، اقدامات خلاقانه یا نوآور با توجه به چارچوب و ساختار مناطق چندان قابل انجام یا ملاحظه نبوده است.
امید است برگزارکنندگان همایش و نمایشگاه یاد شده ضمن دریافت نظرات و پیشنهادات گروه های درگیر اعم از بخش رسمی و غیر رسمی نسبت به پایش، بازنگری و بهبود فرآیند اقدام نموده و در دوره آتی نتایج رضایت بخش تری حاصل گردد.