وب سایت رسمی شهرداری منطقه ۲۲ تهران

12/07/2019 - شنبه 16 آذر 1398

شهردار منطقه۲۲ در نشستی با مدیران سازمان آتش نشانی تهران،مطرح کرد:

فراگیر کردن فرهنگ ایمنی و مشارکت شهروندان در پیشگیری از حوادث

تاریخ خبر : 1398/8/19 بازدید : 60 بار دسته بندی ها : اخبار منطقه 22, اخبار ویژه, دفتر شهردار
فراگیر کردن فرهنگ ایمنی و مشارکت شهروندان در پیشگیری از حوادث
شهردار منطقه۲۲ تاکید کرد: فراگیر کردن فرهنگ ایمنی و مشارکت نهادهای اجتماعی و مردمی به ویژه خانواده ها با هدف تأثیرگذاری مثبت و پیشگیری از حوادث در گستره جامعه را باید در راس برنامه های ایمنی منطقه قرار دهیم.

به گزارش روابط عمومی منطقه۲۲ علی نوذرپور شهردار منطقه در نشست مشترک با مهندس مهدی داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران و مدیران این سازمان طی سخنانی، گفت: متاسفانه برنامه ی قاطع جهت الزام سازندگان و بهره‌برداران برجهای مسکونی و اماکن تجاری و تجمعی این منطقه برای رعایت ضوابط ایمنی وجود ندارد. 

وی به راه‌اندازی کمیته ایمنی در شهرداری منطقه ۲۲ اشاره کرد و گفت: این کمیته حداقل ماهی یک بار با حضور مدیران آتش‌نشانی منطقه و مدیریت شهری تشکیل می شود که به نظر من باید با جدیت بیشتر و مستمرتر ادامه فعالیت دهد.
نوذرپور با یادآوری آتش‌سوزی در برج تجاری طوبی به وقوع پیوست، متذکر شد: در مورد مجتمع تجاری طوبی واقع در بلوار کوهک که چندی پیش دچار حریق گسترده شد بود، هشدار نا ایمنی مجتمع به هیئت‌مدیره اعلام شده بود که برای رفع نواقص ایمنی اقدام کند اما از سوی هیئت‌مدیره آن توجهی صورت نگرفت.
شهردار منطقه۲۲ با بیان اینکه در این منطقه کاهش مخاطرات و بهبود شاخص های ایمنی بسیار با اهمیت است، افزود: با وجود برج ها و بوستان های جنگلی در منطقه به گونه ای باید برنامه ریزی کنیم تا شهروندان ملزم به فراگیری مهارت های مقابله با انواع بلایا و آتش سوزی شوند.
نوذرپور در ادامه خطاب به معاونت فرهنگی و اجتماعی منطقه۲۲، افزود: باید از پتانسیل های سرای محلات و شورایاری ها برای آموزش ایمنی به شهروندان استفاده کنیم.
شهردار منطقه۲۲ با بیان اینکه شهر تهران در کارهای داوطلبانه شهروندی نسبت به سایر کلانشهرها عقب است، گفت: هر چند که اتفاقات خوبی در مشارکت شهروندان در برنامه های شهری انجام شده است اما باید در موضوع آموزش های ایمنی و تشکیل گروه های داوطلب تمرکز بیشتر شود.
وی بر فراگیر کردن فرهنگ ایمنی و مشارکت نهادهای اجتماعی و مردمی به ویژه خانواده ها با هدف تأثیرگذاری مثبت و پیشگیری از حوادث تاکید کرد.
وی با اشاره به ایستگاه های آتش نشانی در منطقه ۲۲، ادامه داد: با توجه به وسعت بالای منطقه باید ایستگاه های آتش نشانی منطقه متناسب با ظرفیت های منطقه توسعه یابد.
شهردار منطقه ۲۲ یادآور شد: در زمان حضور بنده در وزارت کشور لایحه "ایمنی شهر و روستا" را نهایی کرده و به دولت ارائه داده بودیم که این لایحه در دولت در دست بررسی بود؛ در این لایحه بحثهای جدی درباره ایمنی شهر و روستا مطرح شد.
نوذرپور با تأکید براینکه بین کیفیت بنا و ایمنی رابطه‌ای برقرار نیست، اظهار کرد: مسئله بازرسی مستمر از منازل باید مانند معاینه فنی برای خودروها وجود داشته باشد، ساختمانی که اکنون ساخته شده شاید در سالهای آتی به دلیل بروز تغییرات ساختاری یا استفاده بیش از حد از ظرفیت ساختمان دچار مشکلاتی شود که اگر مورد بازرسی و اصلاح قرار نگیرد احتمال بروز حوادثی از جمله حریق در آن وجود دارد.
گفتنی است در این نشست مهندس مهدی داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، گزارشی در خصوص ایمنی منطقه۲۲ در سال 97 و شش ماه اول سال 98 ارائه کرد.

 << مشاهده تصاویر بیشتر >>