وب سایت رسمی شهرداری منطقه ۲۲ تهران

05/27/2019 - دوشنبه 6 خرداد 1398

نوذرپور در گفت‌وگو با «روزنامه ایران»:

مجوز ۷ پروژه تجاری بزرگ در زمان قالیباف صادر شد

تاریخ خبر : 1397/5/17 بازدید : 104 بار دسته بندی ها : اخبار منطقه 22, اخبار ویژه
منطقه ۲۲ تهران این روزها با پروژه عظیم «ایران مال» معرفی می‌شود.

پروژه پرحاشیه‌ای که به گفته محمد سالاری، یک عضو شورای شهر تهران، ۲۱۰ هزار متر تخلف دارد، اما همچنان این تخلف درحد یک ادعا مطرح شده و حکمی برای آن صادر نشده است. ازآن طرف، البته مدیران پروژه «ایران مال» از دستاوردهای این پروژه می‌گویند و معتقدند تا زمانیکه پرونده این پروژه به کمیسیون ماده ۱۰۰ نرفته و تخلفات آن احراز نشده، نباید درباره تناقضات آن حرفی زد!

منطقه ۲۲، با این‌همه، حاشیه‌های دیگری هم دارد. از صدور پروانه برای بلند مرتبه‌ها در دوره قالیباف که وزش باد از سمت شرق به غرب را تغییر داد تا برج‌های سر به فلک کشیده‌ای که زیبایی دریاچه خلیج فارس را زیر قامت بلندشان، مدفون کرده‌اند. از کمبود سرانه آموزشی تا شلوغی‌های آزاردهنده اطراف دریاچه!
کارشناسان می‌گویند در زمانیکه شهرداری تهران هنوز به اوج بحران‌های مالی خود وارد نشده بود، منطقه ۲۲ با تراکم فروشی، در برج‌های بالای ۱۱ طبقه (مجاز)، بخش زیادی از تأمین درآمدهای شهرداری را به دوش می‌کشید. بویژه آن زمان‌هایی که تاب ساخت و ساز بلند مرتبه‌ها، اشتیاق تولید آسمان خراش‌های بی‌هویت را در منطقه‌ای که باید کریدور هوایی غرب به شرق تهران می‌بود، را بالا برده بود. منطقه ۲۲ البته یک پنجم ساخت و سازهای تهران را هم به‌نام خود ثبت کرده است! تراکم مجاز منطقه ۲۲، در برخی نقاط ۳ و در بعضی نقاط دیگر ۱۱ طبقه تعیین شده، اما یک بند مزاحم در طرح تفصیلی، ذی نفعان را مجاب کرد تا در طبقات بالاتر هم اسم و رسمی بهم بزنند!‌ بندی که البته چندی بعد از سوی شورای عالی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی حذف شد، اما شهرداری مرکز از ابلاغ آن سرباز زد تا همچنان سودای بلند مرتبه‌ها، مافیای ساخت وساز را به شمال غربی پایتخت بکشاند. شهردار منطقه ۲۲، اما حالا مدام از طرح تفصیلی حرف می‌زند. طرحی که اگرچه زمان بازبینی و اصلاحش فرا رسیده، ولی توانسته لااقل از جولان بلندمرتبه‌های بی‌ضابطه در همین چند وقت اخیر جلوگیری کند. شهردار منطقه ۲۲ در گفت‌و‌گویی با ما، به سؤالاتی که ممکن است این روزها درباره این منطقه پرسیده شود، به صراحت پاسخ داده است، جواب‌هایش البته قضاوت درباره اتفاقاتی که درسال های گذشته بر این منطقه گذشته را راحت‌تر می‌کند. خیلی‌ها شاید حتی ندانند که منطقه‌ای که این روزها، آواز دهل شنیدنش از دور خوش است، چه میزان جمعیت دارد!؟ یا اصلاً چه تعداد مرکز تجاری و مال در این منطقه ساخته شده و همچنان مجوز می‌گیرد؟ علی نوذرپور به همه این سؤالات در زیر پاسخ می‌دهد؛
شاید بهتر باشد این مصاحبه از مال‌ها و مراکز تجاری منطقه ۲۲ آغاز شود، بویژه در شرایطی که پروژه ایران مال، حاشیه‌های زیادی برای منطقه به وجود آورده و به نوعی حتی پروژه‌های قانونی را هم تحت‌الشعاع قرار داده است. هم‌اکنون چه تعداد مال و مرکز تجاری بزرگ در منطقه۲۲ ساخته شده و سال ساخت این مال‌ها به چه دوره‌ای برمی‌گردد؟ چند درصد از این مراکز و مال‌ها در دوره جدید یعنی از زمان آمدن آقای نجفی مجوز ساخت گرفته‌اند؟
در منطقه ۲۲ مجموعاً ۷ مرکز تجاری بزرگ دارای مجوز بوده و بعضاً درحال ساخت یا در حال اتمام پروژه هستند که عبارتند از پروژه‌های ایران مال که در سال ۸۹، تهران مال در همین سال ۸۹، رزمال در سال ۸۸، آرتمیس سال ۸۵، طوبی سال ۸۵، لکسون سال ۹۲ و هزار و یک شهر در سال ۸۹ پروانه‌های ساختمانی خود را دریافت کرده‌اند. براین اساس باید گفت که دردوره مدیریت قبلی شهر تهران - جناب آقای دکتر نجفی - مجوزی برای ساخت مال‌ها و مراکز تجاری بزرگ در منطقه ۲۲ صادر نشده است. (محمد باقر قالیباف از سال ۸۴ شهردار تهران شد)
آیا هم‌اکنون نیز مجوز مال و مرکز تجاری داده می‌شود، اگر خیر تا چه زمانی متوقف خواهد ماند؟
در صورت مراجعه مالکین، پروانه ساختمانی برای ساخت مرکز تجاری و پاساژ‌ها مطابق ضوابط و مقررات طرح تفصیلی مصوب منطقه، صادر می‌شود.
با این توصیف بهتر است به سراغ پروژه ایران مال برویم، این پروژه هم‌اکنون در چه وضعیتی قرار دارد؟
پروژه ایران مال (شرکت توسعه ساختمانی البرز تات) پس از بررسی‌های صورت گرفته، پرونده در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه امسال برای بررسی و رسیدگی به کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ارسال شده است که پس از صدور رأی، اقدام لازم انجام می‌شود.
در صورتی که در کمیسیون ماده صد تخلفات محرز شده و مثلاً حکم به تخریب داده شود آیا جلوی تخلف گرفته می‌شود؟
مطمئن باشید درصورت صدور رأی مطابق مفاد آن، پیگیری لازم معمول و رأی صادره اجرا می‌شود. این‌طور نیست که از این تخلفات چشم پوشی شود. اما هنوز حکمی صادر نشده و نتیجه‌ای هم از تخلفات انجام گرفته، ابلاغ نشده!
درحال حاضر چند درصد از جرایم کمیسیون ماده صد به پرونده‌های منطقه ۲۲ مربوط است، آیا مبالغی که از جرایم مالکان و سازنده‌ها گرفته می‌شود به منطقه پرداخت خواهد شد؟ اگر بله، می‌توانید میزان جرایم را در سال گذشته اعلام کنید؟
درصد آرای مربوط به منطقه ۲۲ در اختیار مدیر کل امور اجرایی کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ قانون شهرداری است. بله مبالغ جریمه به حساب شهرداری واریز می‌شود. اما کل جرایم صادره از ابتدای تشکیل منطقه۲۲ تا به حال حدود ۴/۷ میلیارد تومان بوده که حدود ۶/۲میلیارد تومان آن تا الان وصول شده است. البته باید تأکید کرد کل مبلغ وصولی جرایم ماده صد از تاریخ اول فروردین تا پایان سال ۹۶، مبلغی معادل ۳۰ میلیون تومان بوده است!
با توجه به ابلاغ بخشنامه توقف صدور هولوگرام و ساماندهی شورای توافق‌های منطقه در زمان آقای نجفی تا چه میزان جلوی تراکم فروشی در منطقه گرفته شده؟ آیا در این مدت فروش هولوگرام متوقف شده است؟
بله. فروش هولوگرام متوقف شده است. البته باید بگویم که هولوگرام در واقع مدیریت منابع غیر نقد شهرداری از جانب سازمان املاک و مستغلات شهرداری است که با محوریت آن مطالبات می‌تواند انجام پذیرد و با تراکم فروشی ارتباطی ندارد، زیرا مباحث مربوط به تراکم (اضافه طبقه و...) در چارچوب ضوابط و مقررات طرح تفصیلی است و با هولوگرام متفاوت است.
اینکه گفته می‌شود ۳ ماه است در منطقه ۲۲ هیچ پروانه جدیدی برای ساخت و ساز صادر نشده را تأیید می‌کنید؟
خیر. در سه ماه اول سال ۹۶ مساحتی حدود ۲۳۲ هزار و ۲۰۱ مترمربع معادل ۷۷ پروانه و در سه ماهه اول سال ۹۷ مساحتی حدود ۲۸۰ هزار و ۱۷۳ مترمربع و معادل ۷۵ پروانه صادر شده است. در مجموع تعداد پروانه‌های صادر شده در سال ۹۶، ۳۷۴ پروانه بوده است.
آیا بازار مسکن در منطقه ۲۲ از رکود خارج شده است؟
در شهرک‌ها و قطعات زیر ۱۰۰۰ مترمربع بازار قیمت مسکن تقریباً ۲ برابر شده است. ولیکن در مجتمع سازی‌ها و برج‌هایی که در مالکیت تعاونی‌های مسکن است رشد قیمت مسکن تقریباً ۲/۱ برابر بوده است.
در حال حاضر حداقل و حداکثر هزینه ملک معامله شده در منطقه چه میزان است؟
ساختمان‌های مسکونی حداقل متری ۴ میلیون تومان و حداکثر متری ۱۱ میلیون تومان معامله شده است.
چند درصد خانه‌ها و واحد‌های منطقه ۲۲ خالی است؟ آیا این خانه‌ها را شناسایی کرده اید؟
حدود ۴۰درصد از مستحدثات و ساختمان‌های ساخته شده خالی بوده ولی شناسایی نشده‌اند.
قوانین سخت گیرانه برای این مسأله وضع شده و آیا شما آنها را اعمال می‌کنید؟
قوانینی در خصوص این مسأله وضع نشده و مادامی که قانونی وضع نشود اعمال و کنترل آن نیز امکانپذیر نیست.
جمعیت منطقه هم‌اکنون چند نفر است؟
مطابق سرشماری سال ۹۵ مرکز آمار ایران جمعیت منطقه ۱۷۶ هزار و ۳۴۷ نفر بوده و نرخ رشد جمعیت در منطقه در سال‌های ۹۵-۸۵ حدود ۶.۲ درصد بوده است که با احتساب این رشد، جمعیت منطقه در سال‌جاری معادل ۱۹۸ هزار و ۸۹۲ نفر برآورد می‌شود.
با این توصیف در این مدت چه تعداد واحد مسکونی در منطقه ۲۲ ساخته شده است؟
تاکنون حدود ۱۲۵ هزار واحد مسکونی ساخته شده یا پروانه ساختمانی دریافت کرده‌اند.
اینکه گفته می‌شود بازار ساخت و ساز در منطقه ۲۲ تهران در دست افرادی خاص (ویژه خواران) است که به دیگران اجازه ورود نمی‌دهند و خودشان تعیین‌کننده نرخ این بازار هستند درست است؟
خیر. فقط بخش عمده‌ای از ساخت و سازها متعلق به تعاونی‌های مسکن ادارات، سازمان‌های دولتی وارگان‌های نظامی است. (البته درخصوص قطعات زیر ۱۰۰۰ مترمربع این مسأله وجود دارد و بومی‌های منطقه با توجه به نرخ تورم موجود و مسائل ناشی از آن، نرخ گذاری هایی را از طریق بنگاه های موجود در سطح منطقه انجام می‌دهند).
آیا بر شورای توافق‌های منطقه نظارت انجام می‌شود، بویژه درحوزه صدور مجوزها سخت گیری‌های لازم وجود دارد؟
ببینید شورای توافق‌های منطقه انجام نمی‌شود، همه مجوزها و پروانه‌ها مطابق ضوابط و مقررات طرح تفصیلی صادر شده و شورای معماری به شکل موردی و سیستمی و با توجه به ضوابط و مقررات طرح تفصیلی اقدام می‌کند.
درباره ساخت بلند مرتبه‌ها چطور، بویژه در نقاطی که از نظر طرح تفصیلی امکان ساخت ندارد؟
مجوز بلند مرتبه در صورت امکان در طرح تفصیلی مصوب منطقه و مطابق ضوابط و مقررات آن صرفاً براساس طرح‌های توجیهی و مصوبه کمیسیون ماده پنج صادر خواهد شد و مغایر مقررات مندرج در طرح تفصیلی هیچ پروانه ساختی صادر نشده و نخواهد شد.
در منطقه ۲۲ جلوی تراکم فروشی گرفته شده یا اینکه کنترل شده عمل می‌کنید؟
هم‌اکنون خارج از ضوابط و مقررات طرح تفصیلی مصوب منطقه، هیچگونه اقدامی صورت نمی‌پذیرد.
با توجه به بازار سودده منطقه برای درآمدزایی اغلب سازنده‌ها تمایل دارند که در این منطقه ساخت و ساز کنند چگونه می‌خواهید جلوی این اشتیاق را بگیرید؟
خب با تبدیل اراضی منطقه ۲۲ به پهنه‌های تراکم کم در طرح تفصیلی، ساخت و ساز روند معقولی پیدا خواهد کرد. در حال حاضر اکثریت سرمایه‌گذاران مسکن، بومی منطقه یا مالکین پلاک‌ها هستند، ولیکن باید توجه داشت که رونق ساخت و ساز موجب شکل‌گیری و توسعه منطقه بوده و منطقه ۲۲ از نظر چیدمان فضایی و خدمات (زیر و رو بنایی) بیشتری برخوردار می‌شود.