وب سایت رسمی شهرداری منطقه ۲۲ تهران

11/15/2019 - جمعه 24 آبان 1398

مسابقه آزاد ملی طراحی میدان اتریش
طراحی حوزه میدان اتریش با هدف هویت بخشی و حضورپذیری شهروندان

متن فراخوان

فضاهای شهری به عنوان مهمترین عرصه­های حضور و بروز شهروندان، به مثابه آینه­ای از کیفیت زندگی در شهرها دانسته می­شوند. نگاه کالبدی به شهرها و بی­توجهی به ابعاد انسانی و اجتماعی سبب شده که امروزه بسیاری از این فضاها صرفا به محلی برای عبور تبدیل شده و تمایلی در شهروندان برای مکث و تعاملات اجتماعی بر­نیانگیزند. در این میان میدان­های شهری بیش از سایر فضاها اهمیت اجتماعی خود را از دست داده و در عمل به عنوان یک فلکه یا میدان ترافیکی به ایفای نقش می­پردازند. با هدف ارتقای کیفیت زندگی شهروندان به عنوان نتیجه مطلوب و نهایی هر اقدام برنامه­ریزانه یا طراحانه شهری، تغییر نگرش به میدان­ها و هدایت آنها به سوی فضاهایی سرزنده یکی از مهمترین اهدافی است که کمیسیون طراحی شهری در شهرداری منطقه 22 به آن اهتمام می­ورزد.

در این راستا برگزاری مسابقات طراحی شهری در دستور کار این کمیسیون قرار گرفته و در نخستین گام طراحی میدان اتریش به عنوان یکی از مهم­ترین میدان­های منطقه به فراخوان عمومی گذارده می­شود. کالبد این میدان از یک سو نیازمند ماهیتی جذاب و هم پیوند با نام خود و از سوی دیگر، نیازمند سرزندگی اجتماعی است. قرارگیری میدان اتریش در محل تلاقی دو محور شمالی- جنوبی و شرقی- غربی نقطه تمرکز مناسبی را به وجود آورده که متاسفانه نمی­تواند جذابیت و ارزش بصری مطلوبی را تعریف کند. این میدان که در حال حاضر صرفا به عنوان یک گره ترافیکی عمل می­کند. همچنین نمی­تواند به عنوان مقصدی منفصل برای تردد غیر سواره ساکنان و شهروندان مطرح باشد. وجود نماها و جداره­های متفاوت پیرامون میدان نیز مزید بر علت شده و معنای واحدی برای میدان اتریش و پیرامون آن قابل تعریف نیست.

بر این اساس مسابقه طراحی میدان اتریش با هدف هویت­ رقابتی و حضورپذیری آن تعریف شده و انتظار می­رود شرکت­کنندگان با ارائه آثار خلاقانه خود بتواند در طراحی و اجرای یک فضای شهری موفق، مشارکتی فعال با مدیریت شهری در منطقه 22 را تعریف کنند.

 

 


اسامی‌وآثار‌راه‌یافتگان‌به‌مرحله‌دوم‌مسابقه

با عنايت به برگزاري جلسۀ داوري آثار رسيده به دبيرخانۀ مسابقۀ ملي طراحي حوزۀ ميدان اتريش در تاريخ 1398/06/28به اطلاع مي رساند افراد حقيقي/حقوقي به شرح زير(به ترتيب حروف الفبا) به مرحلۀ دوم راه يافته اند. توضيحات در خصوص مرحلۀ دوم به اين اشخاص ارائه خواهد شد.

لطفا برای مشاهده تصویر بزرگ روی تصاویر زیر کلیک کنید.

 

1- خانم مژده جمشيدي

   

 

 

2- آقاي سعيد جمشيدي قمصري

 


3- خانم شميم حسيني

 


4- خانم ريحانه خجسته صفا

 

   


5- شركت سازوكار روشمند تكامل فضا

 


6- شركت فضاهاي زندگي پايدار آسام

 

اهداف

•        افزایش حضورپذیری شهروندان در میدان و محدوده پیرامونی

•      هویت­بخشی و تشخص به میدان با تاکید بر نام آن

•        ایجاد نماد شهری

•        توجه به منظر شهری پیرامونی

•        بهبود امنیت و افزایش سهولت دسترسی پیاده به میدان و حوزه آن

•        توسعه مبتنی بر فعالیت­های متنوع برای گروه­های مختلف اجتماعی

•        تبدیل میدان به عرصه­ای برای فعالیت­های شاخص اعم از فعالیت­های ثابت/ متغیر یا اختیاری/ اجتماعی

•        مشارکت مردمی در تولید فضاهای عمومی

•        سازگار کردن طراحی میدان با نام آن


 گزارش‌داوری‌طرح‌های‌دریافت‌شده

 

"فرآيند صورتجلسه نمودن آثار ارسالي به دبيرخانه مسابقه آزاد ملي "طراحي حوزه ميدان اتريش" در تاريخ 1398/06/27 در سالن اجتماعات بوستان جنگلي چيتگر توسط مدير مسابقه انجام شد. تعداد آثار دريافتي توسط دبيرخانه 81 اثر بوده كه از بين اين تعداد، 68 اثر به داوري راه يافته و تعداد 13 اثر به دلايل مختلف واجد شرايط داوري نبودند كه شرح مختصر از آثار خارج شده از مسابقه به ترتيب زير است؛

3 اثر خارج از زمان پاياني (ساعت 16:00 تاريخ 1398/06/17) به دبيرخانه تحويل داده شده است.
2 اثر به صورت كاملا مشابه و با 2 نام مختلف بوده است.
5 اثر، بالاتر از سقف مساحت ارائه (مساحت 2 عدد A0) بوده است.
3 اثر چاپ گرفته نشده است.

كارهاي واجد شرايط داوري هر يك كد منحصر به فرد دريافت كرده كه اين كد در برگه صورتجلسه نوشته و روي آثار درج شده است. جلسه داوري مرحله اول مسابقه آزاد ملي در تاريخ 1398/06/28 از ساعت 08:00 به صورت رسمي در سالن اجتماعات بوستان جنگلي چيتگر با داوري آقايان مصطفي بهزادفر، مجتبي بديعي، نويد سعيدي رضواني و داور علي البدل سيد هادي قدوسي فر برگزار شد. هيات داوران پذيراي آقاي ماني فر مديركل محترم دفتر مقررات ملي و كنترل ساختمان و رييس دبيرخانه دائمي مسابقات طراحي معماري و شهرسازي وزارت راه و شهرسازي، آقاي صالحي مديركل محترم اداره معماري و ساختمان معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران و آقاي نوذرپور شهردار محترم منطقه 22 (به ترتيب حضور) بودند. لازم به اشاره است كه با توجه به ثبت مسابقه طراحي حوزه ميدان اتريش در دبيرخانه دائمي مسابقات طراحي معماري و شهرسازي، آقاي ماني فر رياست محترم دبيرخانه به مدت يك ساعت در جلسه هيات داوري آثار حضور يافته و بر فرآيند ياد شده نظارت داشته اند.
در پايان جلسه، از بين شركت كنندگان، 6 اثر برگزيده و به مرحله دوم مسابقه راه يافته كه اسامي آنان پيش تر انتشار يافته است.