وب سایت رسمی شهرداری منطقه ۲۲ تهران

12/07/2019 - شنبه 16 آذر 1398

مجموعه فرهنگی ورزشی آزادی

New Page 1

تاریخچه مجموعه

مجموعه ورزشی آزادی به منظور برگزاری هفتمین دوره بازیهای آسیائی تهران در سال ۱۳۵۳ و در استانداردهای بین المللی و با مساحت ۴۶۰ هكتار در غرب تهران احداث گردید .
این مجتمع بزرگ ورزشی علاوه بر قابلیت اجرای اكثر رشته های ورزشی ، محلی مناسب برای برگزاری جشن ها و گردهمائی و مراسمهای مختلف و همچنین تشكیل اردوهای ورزشی میباشد .

مشخصات كلی مجموعه به قرار زیر است :
- سطح زیربنایی ساختمان ۰۰۰/۴۰۰ مترمربع
- ۱۴۵ هكتار جنگل
- ۴۵ هكتار چمن تزئینی
- ۷ هكتار زمین چمن
این مجموعه شامل مکان های زیر میباشد :
- استادیوم یكصد هزارنفری فوتبال
- استادیوم دوچرخه سواری
- پیست های اتومبیلرانی ، موتورسواری و کارتینگ
- زمینهای تمرینی فوتبال شماره۲برای آقایان و شماره۳ برای بانوان
- زمین شماره ۴ برای بیسبال و كری كت
- كمپ تیمهای ملی فوتبال و فوتسال
- زمینهای تنیس
- استخرقهرمانی و آموزشی
- زمینهای تمرین تیر وكمان برای اعضای تیم ملی جانبازان به صورت جداگانه
- سالن دوازده هزارنفری
- سالن كشتی (خانه كشتی )
- سالن والیبال
- سالن بسكتبال
- سالن وزنه برداری
- سالن بانوان
- دریاچه برای قایقرانی و اسكی روی آب
- رستوران
- خوابگاه شماره های ۱ و ۲
- مانژ سواركاری
- ایستگاه آتش نشانی
- ساختمان اداری
- هتل المپیك
- استخر آب درمانی و سونا
- سالن بدنسازی
- جاده تندرستی ( دور دریاچه)
یکی از مهمترین قسمت های این مجموعه ، استادیوم یکصد هزار نفری مجموعه آزادی می باشد

گنجایش این استادیوم ۹۰۰۰۰ نفر می باشد كه ۳۵۰۰۰نفر در طبقه پایین و ۵۵۰۰۰ نفردرطبقه فوقانی و بطور فشرده ۱۰۰۰۰۰ نفر را در خود جای میدهد. ومساحت آن ۱۴۱۰۰۰ متر مربع می باشد . طرح استادیوم براساس دید كامل برای همه تماشاچیان در نظر گرفته شده است بطوریكه حداكثر دید تماشاچی از مركز زمین در شمال وجنوب ۱۳۶ متر و در شرق وغرب ۱۲۶ متر است . زمین بازی استادیوم از چمن طبیعی واطراف چمن یك پیست دوومیدانی در هشت ردیف از جنس تارتان قرار دارد ودر قسمت غربی استادیوم و ضلع جنوب جایگاه ویژه ، جایگاه گزارشگران صدا و سیما و در جنب راست این محل جایگاه خبرنگاران با ظرفیت ۸۵ نفر احداث شده است .
قسمت شمال استادیوم و در انتهای رامپها تابلوی اسکوربورد رنگی ببا بیش از ۱۰۴ متر مربع که یکی از بزرگترین صفحه های نمایش جهان است قراردارد . در قسمت غرب در بالاترین سطح استادیوم دستگاههای كنترل مربوط به صفحه اعلان نتایج و اتاق صوت قرار گرفته است .
مطابق نرمه های بین المللی زمان تخلیه استادیوم ها نسبت به كوچكی و بزرگی آنها بین ۸ الی ۱۵ دقیقه تعیین می شود . با وجود بزرگی استادیوم یكصد هزارنفری پس از بررسی عواملی كه در زمان تخلیه تاثیر دارند زمان تخلیه ۱۱ دقیقه محاسبه شده است . تونلها وراهروهای استادیوم طوری پیش بینی شده كه وسایل نقلیه از قبیل آتش نشانی ، نظافت و همچنین كانتینرها ی مخصوص تلویزیون می توانند در مواقع لزوم تا نزدیك جایگاه بیایند . در بالای رامپها در ۴ جهت شمال غربی ، شمال شرقی ، جنوب غربی ، جنوب شرقی ، ۴ برج بزرگ نور قرارگرفته. چراغهایی كه به این منظور به كاربرده شده اند مخلوطی از چراغهای گازی و مری كوری و تانگستن هالوژن می باشد . سطح نور درزمین بازی حدود ۱۶۵۰ لوكس می باشد كه ضریب اختلاف شدت نور در نقاط مختلف ۱۵/۱۰۱ لوكس می باشد . سیستم پخش صوت در استادیوم به طور غیر مركزی می باشد یعنی برای جایگاههای مختلف تماشاچیان بلندگوهای متعددی در سطوح مختلف قرار گرفته است .
در بازسازی استادیوم یكصد هزارنفری كه از تاریخ خردادماه سال ۸۱ لغایت خرداد ماه سال ۸۲ بطول انجامید سكوهای طبقه اول بطور كامل ایزولاسیون گردید و رختكنهای موجود بازسازی شد.
همچنین در سكوهای طبقه اول ۳۵ هزار صندلی پلاستیكی به رنگهای زرد ، پرتقالی ، زرشكی و سرمه ای نصب گردیده است .

گالری تصاویر